CategoriesEkogroszek

Dlaczego ceny ekogroszku nieustannie rosną w 2021 roku ?

Nieustannie rosnąca cena ekogroszku

W niniejszym artykule postaramy się Państwu przedstawić fakty odnośnie rosnących cen ekogroszku. Wykres przedstawiony powyżej prezentuje kurs notowania cen węgla na międzynarodowym runku. Na pierwszy rzut oka od razu widać ogromne wzrosty zarówno w kwietniu 2008 roku oraz marcu 2021 roku. Wzrost w roku 2008 związany jest bezpośrednio z kryzysem finansowym, który bardzo niekorzystnie wpłynął na gospodarki całego świata. Skutkiem kryzysu była ogromna inflacja oraz załamanie się wielu światowych gospodarek. Kolejny trend wzrostowy widoczny jest od listopada 2020 roku. Trend ten przełożył się na ceny węgla dla klientów detalicznego się dopiero w kwietniu/maju 2021 roku. Wielu ekonomistów wraz z Michael Burry (inwestor, który jako jeden z pierwszych przewidział krach w 2008 roku) twierdzi, że czeka nas kolejny kryzys gospodarczy, co w teorii potwierdziłby powyższy wykres. Czytając niniejszy artykuł należy mieć na uwadze, że nie jesteśmy odpowiednio wykwalifikowanymi osobami, aby rzucać tak daleko idące wnioski. Mają one swoją podstawę na kilku wskaźnikach makroekonomicznych. Jedno jest jednak pewne – ceny węgla na rynku międzynarodowym rosną niewyobrażalnie i jeżeli jakakolwiek firma mówi wam, że to jest idealny lub fatalny moment na zakup węgla to należy przyjąć tą informację z przymrożeniem oka.

Dlaczego cena węgla rosnie tak dynamicznie w Polsce ?

Dotychczas węgiel sprzedawany w Polsce importowany był głównie od naszych wschodnich sąsiadów, którzy oferowali swój towar często po korzystniejszych cenach niż w Polskich kopalniach. Samo w sobie jest to małym absurdem, gdyż jako kraj posiadamy bardzo bogate złoża węgla. Obecnie spotykamy się z sytuacją, gdzie Chińczycy wykupują znaczną część węgla z rynku światowego po zawyżonych cenach. Dodatkowym aspektem są mocno widoczne zawirowania nie tylko na rynku węglowym, lecz również rosnące ceny stali, drewna, folii, a nawet żywności. W związku z powyższym okazuje się, że osoby handlujące węglem rosyjskim posiadają nie tylko dużo wyższe ceny, lecz również braki w dostawie węgla. Producenci zmuszeni są więc do zakupu innego węgla (zazwyczaj z kopalnii polskich), co skutkuje ogromnymi kolejkami w kopalniach. Obecnie na towar ekogroszku czeka się po 2 – 4 tygodnie. Proszę zwracać uwagę na odchylenia w jakości towaru, ponieważ producenci bazujący głównie na ekogroszku rosyjskim ze względu na ograniczone dostawy mogą zmieniać dostawcę. Przekładać się to będzie na inną jakość węgla i charakter wypalania.

Kiedy najlepiej kupić węgiel ?

Nie jesteśmy odpowiedzialnymi osobami i nasza porada może okazać się mylna więc należy głównie bazować na własnej wiedzy i doświadczeniu. Ze względu, iż posiadamy dostęp do nieco większej ilości informacji postaramy się doradzić Wam kiedy najlepiej dokonać zakupu.Ceny ekogroszku na naszej stronie zmieniają się średnio co tydzień – dwa rosnąc o kilkanaście/kilkadziesiąt złotych, co w przełożeniu na miesiące kształtuje podwyżki na poziomie 100-250 zł. W najbliższym miesiącu/dwóch prawdopodobnie szykują się dodatkowe podwyżki węgli. Nie tylko naszej, lecz również i konkurencji. W związku z tym zachęcamy do zakupu osoby, które nie posiadają zapasów na okres zimowy. Z kolei osobom, które posiadają zapas, aby przetrwać całą zimę nie jesteśmy w stanie doradzić, ponieważ nikt nie wie jak ceny będą się kształtowały w następnym 9-12 miesiącach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.