CategoriesEkogroszek

Ekogroszek kolumbijski – czy warto kupić ?

kopalnia_ekogroszek_kolumbijski

Importowany ekogroszek kolumbijski

Obecnie na rynku istnieje kilkudziesięciu producentów ekogroszku, którzy w swojej ofercie posiadają węgiel krajowy, jak i importowany z wielu zakątków świata. Przyglądając się szczegółowo ofertom produktów trafiamy głównie na mieszanki różnych węgli, przez co produkty te nieznacznie się między sobą różnią. Najczęściej przewijającymi się krajami importu jest:

  • Ekogroszek rosyjski
  • Workowany ekogroszek czeski
  • Ekogroszek syberyjski
  • Workowany ekogroszek kolumbijski

Według badań naukowych przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny największą ilość węgla importuje się od dalszych sąsiadów ze wschodu.

Ekogroszek z Kolumbii

W niniejszym artykule skupimy się na ekogroszku kolumbijskim, który jak sama nazwa wskazuje, importowany jest z południowej Ameryki. Na samym początku warto zaznaczyć, że każdy węgiel – zarówno ten importowany jak i krajowy może znacznie się od siebie różnić jakością ze względu na złoża wydobywania. We wpisie pod nazwą: „Na co zwracać uwagę przy zakupie ekogroszku” szczegółowo opisywaliśmy czym powinno się kierować przy zaopatrzeniu w opał. Do Polski importuje się głównie dwa rodzaje węgla kolumbijskiego o całkowicie odmiennej jakości. Cena ekogroszku kolumbijskiego jest proporcjonalna do jakości węgla i kształtuje się na poziomie 900-1400 zł. Różnica w cenie pomiędzy węglem importowanym z Kolumbii, a wydobywanym w Polsce nie różni się znacznie ze względu na wysokie koszty wydobycia w kraju. Oznacza to, że wydobycie ekogroszku kolumbijskiego jest tańsze do tego stopnia, że rekompensuje koszty transportu do Polski. 

Rodzaje ekogroszku kolumbijskiego

Jak wspomniano wyżej – do Polski importuje się ekogroszek kolumbijski różniący się między sobą jakością. Oznacza to, że błędne jest wrzucanie wszystkich rodzajów ekogroszków do worka z etykietom: „węgiel kolumbijski”. Należy pamiętać, aby przed zaopatrzeniem się opału na cały okres grzewczy warto zakupić kilka worków danego produktu, aby przekonać się czy bieżącego roku węgiel jest tej samej jakości. Niestety na rynku większość produktów jest stale mieszana co przekłada się na zmienną jakość w poszczególnych latach działalności. Przeglądając fora dotyczące ogrzewania w gospodarstwach domowych spotykamy się z wieloma negatywnymi opiniami o ekogroszku kolumbijskim. Nie należy jednak w nie wierzyć, co udowodnię w dalszej części artykułu. Zostaną wówczas przedstawione parametry jakościowe najpopularniejszych ekogroszeków kolumbijskich importowanych do kraju.

Ekogroszk kolumbijski lepszej jakości

Pierwszy z nich jest bodajże najlepszym jakościowo ekogroszkiem dostępnym w Polsce, który pod względem każdego z niżej wymienionych parametrów jakościowych nie ma ze sobą konkurenta. Spalanie tego węgla wymaga minimalnej ingerencji człowieka ze względu na minimalną ilość popiołu, wysoką wartość opałową oraz brak spiekalności.

Analizując parametry jakościowe tego ekogroszku można śmiało stwierdzić, że jakość węgla jest na niespotykanie wysokim poziomie. Cena tego produktu niestety również odstaje od konkurencji i śmiało można stwierdzić, że jest jednym z najdroższych ekogroszków na rynku. Warto jednak się zastanowić ile ciepła dostarcza każdy kilogram ze spalonego węgla oraz fakt wypalanego węgla, który kształtuje się na poziomie 99%, co finalnie przekłada się na mniejsze zużycie. Zgodnie z opiniami klientów dostępnych na forach oraz wizytówce Google (która jako jedna z niewielu platform posiada rzetelne opinie, niemodyfikowane przez producentów) zadeklarowano mniejsze zużycie w porównaniu do poprzedniego produktu.

Ekogroszek kolumbijskie gorszej jakości

Drugi z nich o gorszych parametrach i niższej cenie przypływa bezpośrednio z Kolumbii drogą morską do portu w Gdynii. Stamtąd importowany jest transportem drogowym bezpośrednio do składów węgla. Ekogroszek ten posiada cenę proporcjonalną do jakości węgla. Mimo jednak wielu negatywnych opinii na forach, które prawdopodobnie dotyczą tego produktu warto zastanowić się nad przetestowaniem tego rodzaju produktu, ponieważ zgodnie z parametrami jakościowymi plasuje się na dobrym stosunku jakości do ceny.

Jak wynika z parametrów rodzaj tego ekogroszku trafia do średniej półki dostępnych węgli na rynku krajowym. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.