CategoriesEkogroszek

Najlepszy ekogroszek – jaki wybrać ?

jaki ekogroszek wybrac

Na rynku istnieje przynajmniej kilkudziesięciu dystrybutorów dostarczających węgiel na terenie całego kraju. Wiele osób boryka się z wyborem idealnego dla siebie ekogroszku. Niestety, nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie:

Jaki jest najlepszy ekogroszek ?

 Należy zastanowić  się, co jest dla nas ważniejsze – cena czy jakość, gdyż rosną one proporcjonalnie. Prawdopodobnie doświadczyłeś już problemów z kotłem i poszukujesz rozwiązania problemu, więc niniejszy artykuł zostanie podzielony na kilka podrozdziałów. Parametry jakościowe ekogroszku zostały już  szczegółowo opisane w jednym z naszych artykułów. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.

Najlepszy ekogroszek można wyróżnić według 5 kryteriów:

  • najmniejszą ilością popiołu
  • najwyższą wartością opałową
  • najmniejszą szkodliwością dla środowiska
  • najmniejszą wilgocią
  • brakiem spiekalności

Na samym początku poruszymy temat wilgotności węgla. Wilgotność zależy przede wszystkim od aktualnie panujących warunków atmosferycznych w kraju. W okresie zimowym bardzo rzadko zdarza się węgiel suchy – mogą posiadać go jedynie firmy, które sprzedają bardzo małe ilości produktu i został im zapas z okresu letniego. Nie należy wierzyć w całkowite wysuszanie ekogroszku w okresie zimowym z dwóch względów. Przede wszystkim, nikt na rynku Polskim nie posiada maszyny do wysuszania dużych ilości węgla. Straty przy suszeniu sięgają nawet 15 procent, co jest stratą dla producenta. Istnieje niewiele firm, które suszą węgiel, które nawet pomimo chęci nie są w stanie wysuszyć go całkowicie. W związku z tym, odradzamy szczególnego kierowania się wilgotnością.

Ekogroszek z najmniejszą ilością popiołu (Ekogroszek Kolombus):

Na rynku krajowym od ok. 2 lat dostępny jest ekogroszek kolumbijski o odmiennej jakości. Ze spalania tego produktu pojawia się wyłącznie 1% popiołu, który przypomina pył. Jego złoża mieszczą się w  Ameryce Południowej i drogą morską przybywa do Holandii, gdzie jest odkamieniany oraz płukany w celu całkowitego pozbycia się miału. Na rynku obecnych jest aktualnie kilku dystrybutorów tego ekogroszku. Należy jednak zachować szczególną ostrożność na parametry jakościowe, gdyż wielu dystrybutorów używa tego węgla jako mieszkanki w celu poprawy jakości innego typu produktu.

Ekogroszek z najmniejszą zawartością siarki (Błękitny Węgiel):

Najmniejszą zawartość siarki, a co za tym idzie – najmniej szkodliwym produktem jest węgiel produkowany przez Polskie Składy Węglowe. Według producentów Błękitny Węgiel, bo tak nosi nazwa tego ekogroszku, emituje 10 razy mniej pyłów do środowiska. Cena tego produktu wynosi ok. 1350 zł/tona. Węgiel importowany od naszych sąsiadów ze wschodu charakteryzuje się również niską zawartością siarki, nieprzekraczającej często 0,3%.

wegiel nieskoemisyjny
ekogroszek skarbek

Ekogroszek najbardziej kaloryczny:

W przypadku kaloryczności węgla można wyróżnić kilka produktów. Ekogroszek Kolombus cechuje się wartością opałową powyżej 29,5 MJ/kg i jest to prawdopodobnie najbardziej energetyczny ekogroszek dostępny w Polsce. Niewiele niższą (powyżej 28 MJ/kg) posiada znany wielu osobom produkt polski: ekogroszek Skarbek. Wysoko energetyczne węgle sprawdzają się idealnie w okresie zimowym. Wiele osób wychodzi jednak z założenia, że nie nadają się one do spalania latem. Posiadamy jednak szerokie grono odbiorców, które takiego opału również w okresie letnim i po odpowiednim dostrojeniu kotła nie występują żadne problemy, a spalanie jest oczywiście stosunkowo niższe.

Ekogroszek niespiekalny:

Produktów niespiekalnych nie będziemy wyróżniać ze względu na ogromną ilość tego typu ekogroszków. Cecha ta jest charakterystyczna dla węgli o stosunkowo niskiej cenie. Wówczas, wraz z oszczędnością pieniędzy musimy liczyć się z większą ilością czasu spędzonego w kotłowni na pilnowaniu kotła. W tym przypadku powinniśmy kierować się współczynnikiem RI (rogi), który informuje o spiekalności węgla. Wskaźnik ten powinien przyjmować wartość 0, lecz mimo tego niekiedy nawet dobre ekogroszki się spiekają. Źródła problemu powinno  doszukiwać się  w ustawieniu kotła oraz zbyt wysokim nawiewie.

Przed zakupem węgla zachęcamy do sprawdzenia produktu poprzez zakupu mniejszej ilości węgla. Warto weryfikować również jakość dostaw na przestrzeni lat – w tym celu musimy przejrzeć opinie dostępne w internecie. Najlepszymi opiniami są te dostępne w serwisach, gdzie nie ma możliwości modyfikacji (np. Google Wizytówka). Oznaczać to będzie, że są one w 100% rzetelne. Dodatkowo – przy zakupie zachęcamy do spojrzenia na wszystkie parametry węgla, nie tylko tych, z którym występował dotychczasowy problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *