CategoriesEkogroszek

Na co zwracać uwagę przy zakupie ekogroszku workowanego

Parametry jakościowe węgla – jak wybrać najlepszy ekogroszek workowany

Osoby zainteresowane zakupem węgla napotykają się na każdym kroku na parametry jakościowe ekogroszku. Umieszczone są one bardzo często na workach, świadectwie jakości czy wypowiedziane wprost od osoby przedstawiając nam dany typ węgla. Konkretny rodzaj węgla musi spełniać pewne normy jakościowe. Przykładowo: ekogroszek nie może posiadać wartości opałowej niższej niż 24 MJ/kg. Handlarze węgli nie spełniających tych norm próbują omijać przepisy nazywając węgiel podobnie („eko groszek”, a nie „ekogroszek”), co wprowadza klientów w błąd. Spośród najczęściej spotykanych parametrów wyróżniamy:

  • Wartość opałowa
  • Spiekalność (wskaźnik rogi RI)
  • Siarka
  • Wilgotność
  • Popiół
  • Uziarnienie

W niniejszym artykule uwaga została skupiona na wytłumaczeniu pokrótce każdego z tych parametrów wraz z przedstawieniem regulacji prawnych odnośnie ekogroszku.

Wartość opałowa ekogroszku

Zgodnie z regulacjami nałożonymi na produkty węglowe, wartość opałowa dla ekogroszku nie może być niższa aniżeli 24 MJ/KG. Górna granica nie została ustalona. Wartości opałowej nie należy mylić z ciepłem spalania, ponieważ nie przedstawia ona rzeczywistej energii ze spalenia kilograma węgla (dostarczonego ciepła). Ciepło spalania w certyfikacie jakości przyjmuje wyższe wartości, aczkolwiek nie dostarcza rzetelnych informacji o rzeczywistym dostarczonym cieple. Zgodnie z powyższym powinno wybierać się węgle bardziej kaloryczne, ponieważ będzie go ubywało stosunkowo mniej. Osoby kierujące się wyłącznie ceną powinni obliczyć cenę ciepła zgodnie z poniższym wzorem:
rzeczywista cena za dostarczane ciepło = cena za 1 tonę / wartość opałowa
Wartość opałowa przedstawiana jest jako przedział, przykładowo ekogroszek Kolombus posiada wartość opałową równą 31,5-29,5 MJ/KG. Oznacza to, że jest jednym z najbardziej kalorycznych ekogroszków dostępnych na rynku polskim.  Taki rodzaj węgla się sprawdza idealnie na mroźne dni – kocioł bez problemu dojdzie do zadanej temperatury. Ciepło dostarczane przez ekogroszek jest wyższe dla węgli suchych, a wraz ze wzrostem wilgotności węgla maleje wartość opałowa.

Spiekalność ekogroszku (RI)

Spiekalność węgla jest największą zmorą osób, które zakupiły jeden z najtańszych węgli dostępnych na rynku. Według regulacji wskaźnik ten nie może przekraczać 25 RI – węgle o tak wysokim wskaźniku rogi w praktyce jest bardzo ciężki do spaleniu dla statystycznego gospodarstwa domowego. W praktyce węgle o wysokim wskaźniku spalają się tworząc tak zwane „kalafiory”. Oznacza to, że podczas spalania zamiast tworzenia popiołu powstają nowe bryły spieków przyjmujące dziwne kształty. Tak uciążliwe spieki należy ręcznie rozbijać, ponieważ w najgorszym przypadku może uszkodzić na stałe kocioł. Spiekalność jest charakterystyczna dla węgli wysoko kalorycznych. Jak pokazuje jednak nasz produkt – nie zawsze ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Zawartość siarka w ekogroszku

Parametr ten nie został jasno zdefiniowany przez regulacje, w których opisano pozostałe parametry jakościowe, ponieważ dla różnych regionów polski wartości te znacznie od siebie odbiegają. Zawartość siarki oznacza, jak spalanie danego węgla jest szkodliwe dla środowiska. Na rynku powinno się wybierać więc węgle o najniższej zawartości siarki. Należy również wspomnieć, że siarka w połączeniu z wilgocią ma negatywny wpływ na kocioł. Jeżeli zauważyłeś w swoim kotle korozję, jest to zapewne skutek palenia węglem o wysokiej zawartości siarki.

Wilgotność – suszony ekogroszek

Wilgotność węgla jest najczęściej spotykanym problemem i powodem do reklamacji zakupionego towaru. Według regulacji wartość ta nie może przekraczać 15%. Podczas wyboru węgla powinno wybierać się produkt o jak najniższej zawartości wilgoci – najlepszą praktyką jest zaopatrzenie się na cały sezon grzewczy w lato i składować go w ciepłym miejscu. Niestety nie każdy posiada warunki aby magazynować tak dużą ilość węgla jednocześnie. Na rynku znajduje się kilka firm, które węgiel podsuszają i ponoszą odpowiedzialność za straty powstałe podczas suszenia.  Żadna firma nie jest w stanie zaoferować całkowicie suchego węgla w okresie grzewczym – należy liczyć się podczas dostawy z węglem w najlepszym przypadku – delikatnie wilgotnym. Wilgoć oprócz brudu w kotłowni przyspiesza również powstawanie korozji. Należy pamiętać również o wspomnianym wcześniej fakcie – węgiel o wysokiej wilgotności dostarcza mniej ciepła niż ten sam produkt, lecz wysuszony. Ostatnim faktem jest strata przy zakupie węgla mokrego, przy wilgotności 15% płacimy za wodę, co w praktyce przekłada się wyłącznie na stratę.

Jak powinien wyglądać popiół ze spalenia ekogroszku ?

Popiół w praktyce przekłada się przede wszystkim na wygodę palacza – im mniej popiołu powstaje przy spalaniu węgla tym rzadziej zaglądamy do kotłowni. Regulacje wykluczają ekogroszki o popiele przewyższającym 12%. Warto zwrócić również uwagę na fakt, że przy ekogroszkach z niską zawartością popiołu węgiel spala się praktycznie do zera, co przekłada się również na dodatkowy zysk. Ekogroszki o wysokim zapopieleniu są wysoko skorelowane z niekorzystnym wpływem na środowisko. Najniższa zawartość popiołu na rynku posiada ekogroszek Kolombus, który wynosi maksymalnie 1%. Następnie istnieje spora przepaść pomiędzy innymi węglami, które zawierają od 4 do nawet 15 procent popiołu.

Granulacja ekogroszku

Najczęściej spotykane produkty na rynku posiadają granulację 5-25 mm. Niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie ekogroszki o rozmiarze 8-25 mm czy 10-25 mm. Granulacja, o ile nie wpływa znacząco na komfort palenia, ekonomiczność czy komfort palenia to powinno się zwracać uwagę na produkty o jak najmniejszej ilości podziarna, czyli frakcja o granulacji 0-5mm.

Podsumowanie

Analizując niniejszy artykuł nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: „jaki ekogroszek kupić”. Wszystko zależy od budżetu, który chcemy przeznaczyć na ekogroszek i czego w zamian oczekujemy. Od siebie doradzamy przede wszystkim, aby unikać niemoralnych handlarzy. Zarówno na forach jak i innych serwisach internetowych widać sytuację, gdzie podczas zakupu luzem, osoby otrzymał zdecydowanie mniejszą ilość węgla niż została zakupiona. Od siebie odradzamy zakup węgla na całą zimę z niesprawdzonego źródła. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup 1 tony lub zestawu próbnego. Dopiero po sprawdzeniu dostawcy wybrać dobrej jakości ekogroszek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *