Podatek akcyzowy oraz jego pierwotna postać
Podatek akcyzowy został nałożony przez państwo i ma zadanie restrykcyjne. Kwota została nałożona na produkty szkodliwe zdrowiu lub środowisku i zaliczamy do nich między innymi:
- paliwa samochodowe
- paliwa grzewcze
- energia elektryczna
- napoje wysokoprocentowe
- wyroby tytoniowe
Wysokość podatku akcyzowego nałożona została na produkty w zależności od ich szkodliwości na zdrowie lub środowiska. Osoby, które zdecydowały się na zakup wyrobów węglowych obciążone zostały tym podatkiem po raz pierwszy w 2012 roku. Wspomniana ustawa opisuje jednak podmioty zwolnione z płacenia podatku akcyzowego. Najczęściej korzystają z tej możliwości gospodarstwa domowe, które zakupiony węgiel wykorzystują na ogrzewanie własnego domu lub mieszkania. Dodatkowo podatku akcyzowego nie zapłacą:
- przedszkola oraz żłobki
- pośredniczący podmiot węglowy (składy węgla)
- rolnicy oraz ogrodnicy
- wspólnoty i współdzielnie mieszkaniowe
- niektóre firmy energetyczne
Zmiana ustawy dot. podatku akcyzowego ze stycznia 2019 roku.
Zmiana w styczniu 2019 roku poważnie zmieniła podejście składów węgla oraz handlarzy opałem do dopełniania formalności związanych z tym podatkiem.
Na początku 2019 roku ustawa sprzed 7 lat została znowelizowana, w skutek czego nastała drastyczna zmiana dotycząca przede wszystkim dopełniania formalności dla podmiotów handlujących opałem. Od wprowadzenia niniejszej zmiany składy opału mają obowiązek przedstawiania wypełnionego przez kupującego oświadczenia o zwolnieniu z podatku akcyzowego. Oznacza to, że każda osoba chcąc uniknąć dodatkowej opłaty zobowiązana jest do uzupełnienia dokumentu, na którym znajdują się informację o kupującym: imię, nazwisko, adres, numer pesel, numer dowodu osobistego oraz sposób przeznaczenia węgla.
Nie chcę podawać danych wrażliwych przy zamówieniu – co zrobić ?
Osoby, które nie chcą podawać wrażliwych danych mogą zrezygnować z wypełniania oświadczenia, a do zamówienia zostanie wówczas doliczony podatek w wysokości 37,47 zł/1000 kg ekogroszku Kolombus.
Stawka wyliczana jest na podstawie ustawy z dnia 6 grudnia 2018 roku. Dla produktów oznaczonych pozycjami CN2701, 2702 oraz 2704 wynosi 1,28 zł/1GJ.