kolombus.pl

Blog tematyczny z zakresu domu, ogrodu i lifestyle.

BudownictwoDom

Jak zbudować dom? Sprawdzone sposoby na tanią budowę

Jak zbudować dom? Sprawdzone sposoby na tanią budowę

Budowa domu to kosztowna i pracochłonna inwestycja, wymagająca przygotowania odpowiedniego planu działania – warto pamiętać o tym, że dokładne zaplanowanie poszczególnych etapów budowy domu ułatwi obniżenie kosztów całej inwestycji.

Koszt budowy domu – o czym pamiętać?

Do głównych elementów wpływających na całkowity koszt budowy domu można zaliczyć między innymi styl danego budynku – nie można zapominać o tym, że konstrukcje o skomplikowanej bryle i licznych zdobieniach będą wymagały nieco większego budżetu niż proste budynki o standardowych wymiarach.

Oprócz tego na cenę domu ogromny wpływ może mieć także typ konstrukcji oraz rodzaj zastosowanych materiałów. Do wzrostu wydatków związanych z budową domu może przyczynić się także użycie nowoczesnych technologii. Poza tym w budżecie przeznaczonym na budowę domu koniecznie należy zawrzeć także zapłatę za robociznę. Oprócz tego inwestor nie powinien zapominać o uwzględnieniu w kosztorysie opłat związanych z uzyskaniem różnego rodzaju pozwoleń.

Jak zbudować dom – wybór odpowiedniego projektu

Osoby zastanawiające się nad tym, jak tanio wybudować dom powinny zacząć od wyboru odpowiedniego projektu. Wybór ekonomicznego planu zabudowy pomoże zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale ułatwi także sprawne przeprowadzenie poszczególnych etapów inwestycji.

Wybierając projekt domu warto postawić na prostą bryłę, pamiętając o tym, że dodatki takie jak balkony, tarasy, ganki czy wykusze mogą pochłonąć sporą część dostępnego budżetu. W obniżeniu kosztów budowy domu może pomóc także zrezygnowanie z zagospodarowania piwnicy, strychu czy poddasza.

Jak tanio wybudować dom – dobór odpowiednich materiałów

Wybór odpowiednich materiałów to kolejna z kwestii umożliwiających zmniejszenie wydatków związanych z budową domu. Ekonomiczne i wytrzymałe materiały okażą się świetnym pomysłem w przypadku inwestorów, którym zależy na prostych i funkcjonalnych rozwiązaniach. Warto pamiętać o tym, że tańsze materiały sprawdzą się zarówno na zewnątrz, jak i w środku budynku.

Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że wybór tańszych materiałów nie musi wiązać się z rezygnacją z wysokiej jakości – producenci materiałów budowlanych oferują bowiem szereg ciekawych, trwałych i niezwykle ekonomicznych rozwiązań, ułatwiających zastąpienie kosztownych surowców. W oszczędnym domu doskonale sprawdzą się także duże szczelne oka, które pomogą nie tylko w ograniczeniu wydatków związanych z budową, ale przyczynią się także do polepszenia wydajności energetycznej budynku.

Budowa domu – wybór pokrycia dachowego

Inwestorzy poszukujący sprawdzonych sposobów na to, jak tanio wybudować dom powinni skupić się na starannym wyborze odpowiedniego pokrycia dachowego. Warto pamiętać o tym, że prosty dach, wykonany z trwałej i ekonomicznej blachodachówki, okaże się o wiele tańszą opcją niż skomplikowany dach z dachówki ceramicznej.

Warto pamiętać o tym, że budowa dachu pozbawionego dodatkowych elementów takich jak okna, wykusze czy wieżyczki wiążą się również z mniejszych nakładem pracy. Proste dachy to także większa oszczędność materiału.

Udostępnij