kolombus.pl

Blog tematyczny z zakresu domu, ogrodu i lifestyle.

DomOgrzewanie

Jakie są rodzaje ogrzewania domu?

Jakie są rodzaje ogrzewania domu?

W obecnych czasach wiele krajów Europy zmaga się z kryzysem energetycznym. Dlatego dużo osób zastanawia się, jakie rodzaje ogrzewania domu są najlepszym wyborem.

Najlepsza opcja na ogrzewanie domowe

Celem wielu osób jest wybranie ogrzewania, dzięki któremu można sporo zaoszczędzić. Co istotne, obecne technologie podążają w kierunku ekologii, a ponadto oszczędności. Oprócz tego rośnie też liczba sposobów ogrzewania domków jednorodzinnych. Dużo ludzi zastanawia się, czy warto postawić na inwestycję w drogą instalację, wierząc w to, żeby niebawem się zwróci. Jeszcze niedawno pewne było, że najlepiej ogrzewać dom kotłem na węgiel. Jednakże ten surowiec jest obecnie niebywale drogi. Innym rozwiązaniem jest piec na drewno bądź gruntowna pompa ciepła. Wybór okazuje się dość trudny. Oprócz uciążliwego dla otoczenia dymu, który emitowany jest przez kotły na paliwa stałe, należy wziąć pod uwagę ich pracochłonną obsługę oraz wymóg stałej kontroli ich działania.

Co ważne, dla kogoś, kto wiele czasu spędza poza domem, jest to istotny problem. Okazuje się, że ogrzewanie pompą ciepła jest tanim rozwiązaniem. Jeszcze niedawno palenie węglem było najtańszą opcją, jednakże wiele się zmieniło w tym zakresie. Obecnie nasz kraj ma problem z dostawą tego surowca. Ponadto zamykane są kopalnie polskie. Dlatego palenie węglem jest dość problematyczne. Surowiec ten podrożał ponad dwukrotnie w stosunku do poprzedniego sezonu grzewczego. Z tego powodu warto rozważyć inne opcje ogrzewania domu jednorodzinnego.

Rodzaje ogrzewania domu

Bardzo dużo osób zastanawia się, czy instalacja ogrzewania musi być droga. Okazuje się, że decydując się na któreś z urządzeń do ogrzewania budynku nieco droższych w użytku, można cieszyć się wygodą porównywalną do tej, którą zapewnia gruntowa pompa ciepła, co jest bardzo cenione w obecnych czasach. Trzeba też wiedzieć o tym, że kotłownia z kotłem na gaz ziemny kosztuje o wiele mniej pieniędzy niż kocioł na węgiel typu ekogroszek. Ponadto wydatki na paliwo do ogrzewania domu w przypadku zastosowaniu gazu są również wysokie.

Jakie ogrzewanie do domu jest najlepsze?

Należy wiedzieć o tym, że komfort, który wynika z braku wymogu obsługi kotła, jest nieporównywalny, dlatego wybór urządzenia na gaz, zamiast na węgiel, wydaje się rozsądny, zwłaszcza w czasie kryzysu energetycznego w naszym kraju. Jednakże zawirowania na rynku paliw są coraz trudniejsze do oceny. Dlatego ciężko jest przewidzieć, co stanie się w najbliższych latach.

Jak się okazuje, większość inwestorów nie ma takiego dylematu, bowiem z dala od miast rozbudowa sieci gazowej jest zbyt kosztowna dla jej operatora. Dodatkowo w 2022 roku została przez niego wstrzymana przez problemy finansowe. Dlatego bardzo dużo osób nie ma możliwości skorzystania z ogrzewania na gaz ziemny. Dlatego w takim przypadku można rozważyć tylko kocioł na pelety. Mowa tutaj oczywiście o paliwie, które jest łatwiejsze w transporcie, a ponadto magazynowaniu i użyciu niż standardowy węgiel. Do tego jest to też lepsza opcja o drewna opałowego.

Udostępnij