kolombus.pl

Blog tematyczny z zakresu domu, ogrodu i lifestyle.

Dom

Karnisze do domu – o tym musisz pamiętać przy ich doborze!

Karnisze do domu – o tym musisz pamiętać przy ich doborze!

Wybierając odpowiedni karnisz do domu, trzeba uwzględnić parę ważnych kwestii. Na co zwrócić uwagę, by zakup był w pełni udany?

Karnisze mają na celu powieszenie na nich osłon okiennych, czyli firanek, zasłon czy paneli. W sprzedaży jest ich sporo, na przykład oferuje je sklep internetowy https://sklep.voppi.eu/kategoria/karnisze/. Jak dobrać karnisze? Zobacz wskazówki, które będą bardzo pomocne przy ich zakupie!

1. Wybierz sposób mocowania karnisza

Na początku konieczne będzie określenie, jak karnisz ma być zamocowany. Stosowane są obecnie dwie metody, a dokładnie można zdecydować się na karnisze sufitowe albo na karnisze ścienne.

Karnisze ścienne są dzisiaj bardziej popularne od sufitowych. Są one montowane na ścianie przy wnęce okiennej i sprawdzają się zarówno w przypadku niskich, jak i wysokich stropów.

Karnisze sufitowe z kolei wykorzystuje się głównie w przypadku pomieszczeń o średniej wysokości stropów, dlatego trzeba będzie uwzględnić ten właśnie parametr przy ich doborze.

2. Dobierz styl karnisza

Karnisze są dostępne w zróżnicowanych stylach – tradycyjnych, nowoczesnych, skandynawskich, loftowych, glamour.

Dobranie stylu będzie przede wszystkim wymagało uwzględnienia aranżacji pomieszczenia, dlatego też trzeba uwzględnić jego kolorystykę, zastosowane materiały, rodzaj wystroju, by dzięki temu uzyskać spójnie prezentujące się wnętrze.

Wiele inspiracji dotyczących doboru odpowiednich karniszy można znaleźć na stronach internetowych poświęconych aranżacji wnętrz.

Wiele karniszy w różnych stylach można znaleźć w sprzedaży w sklepie internetowym https://sklep.voppi.eu/kategoria/karnisze/.

3. Zdecyduj się na konkretny rodzaj karnisza

Następną istotną kwestią dotyczącą wyboru karniszy będzie określenie ich rodzaju. Tutaj można wydzielić dwa typy karniszy, a dokładnie karnisze drążkowe oraz karnisze szynowe. Oba te typy karniszy występują zarówno w wariancie sufitowym, jak i ściennym.

Karnisze drążkowe wyposażone są w drążki, które można zdejmować z uchwytów karniszowych. Z kolei karnisze szynowe mają szynę, po której poruszają się żabki. Warto więc uwzględnić typ karnisza i wziąć także pod uwagę preferowany sposób wieszania na nim osłon okiennych, co dokładnie opisane jest poniżej.

4. Sposób wieszania osłon okiennych

Osłony okienne, na przykład zasłony albo firanki, można wieszać na poniższe sposoby:

  • na żabkach

  • na kółkach

  • na wstążkach

  • na tunelach

  • na uchwytach tylu flex

Warto zatem wcześniej zastanowić się nad tym, jakie rodzaje osłon powiesi się na karniszach, co pozwoli na odpowiednie ich dobranie.

Karnisze przeznaczone do wieszania osłon okiennych na różne sposoby można znaleźć w sklepie https://sklep.voppi.eu/kategoria/karnisze/.

5. Liczba drążków lub szyn w karniszu

Gdy planuje się powiesić jednocześnie firanki i zasłony, konieczne będzie zakupienie karnisza z dwoma drążkami albo szynami. Gdy ma być umieszczony na nim tylko jeden typ osłony, dobrym wyborem będzie model z jednym drążkiem albo szyną.

6. Rozmiar karnisza

Nie należy też zapominać o kwestii związanej z rozmiarem karnisza. Jego długość dobiera się do długości wnęki okiennej.

Informacje o doborze karnisza pod kątem jego długości można znaleźć na stronach producentów. Zaleca się zwykle dodanie około 20-30 cm z każdej strony karnisza do wartości szerokości wnęki okiennej.

Udostępnij