kolombus.pl

Blog tematyczny z zakresu domu, ogrodu i lifestyle.

Dom

Ocieplanie styropianem – jak zrobić to dobrze?

Ocieplanie styropianem – jak zrobić to dobrze?

Ocieplenie styropianem w domu wolnostojącym to żadna sztuka. Jednak należy zrobić to dobrze, aby dom był docieplony w odpowiedni sposób. Ogrzewanie domu bez właściwej izolacji ścian to trochę tak jak nalewanie wody do pękniętego naczynia. Przy ocieplaniu domu styropianem ważna jest staranność i przestrzeganie pewnych zasad. Złe położenie styropianu na elewacji może przerodzić się w rozmaite kłopoty oraz stratę czasu.

Kiedy można wykonać ocieplenie domu styropianem?

Przede wszystkim, ocieplenie domu styropianem należy wykonać po odparowaniu wilgoci ze ściany. Wiąże się to z koniecznością czekania kilku tygodniu po zastosowaniu świeżych elementów konstrukcyjnych. Dlatego też ocieplanie domu nie powinno odbyć się od razu po jego wybudowaniu. Jeżeli skupiamy się na wilgoci, to musimy pamiętać, że ocieplenie styropianem powinno odbyć się wiosną lub latem, ponieważ jesienią i zimą jest zbyt duża wilgoć.

Styropian najlepiej sprawdzi się do ocieplania domów murowanych. Zazwyczaj ocieplanie wykonuje się od zewnątrz, natomiast można również ocieplać nim ściany wewnętrze. Jednak należy pamiętać, że najpopularniejszą metodą do ocieplania ścian wewnątrz, jest wełna mineralna.

Ocieplenie domu styropianem – jak zrobić to dobrze?

Przed przystąpieniem do ocieplania domu, muszą zostać spełnione niektóre ważne warunki. Pierwszym z nich jest sprawdzenie podłoża. Ściany, które mają być ocieplane, muszą być równe, wolne od zanieczyszczeń, takich jak grzyby, suche oraz nośne, które zapewniają dobrą przyczepność kleju. Jeżeli nie zadbamy o sprawdzenie podłoża, to nierówności oraz zanieczyszczenia mogą się na nas zemścić, przykładowo ściany, które zostały ocieplone, mogą się kruszyć.

Następnie należy wybrać odpowiedni system, który powinien zostać wpisany przez projektantów do dokumentacji. Każdy system ma dopasowane do siebie produkty, które obejmują takie elementy jak klej, styropian, tynk, kołki, siatka czy grunt. Pomieszanie różnych systemów może wiązać się z pewnym ryzykiem. Można stracić nie tylko gwarancję na wykonanie ocieplenia, ale również może okazać się, że produkty po prostu ze sobą nie współgrają.

Bardzo ważnym elementem, który liczy się przy ocieplaniu styropianem, jest dobranie odpowiedniej listwy startowej, która zapobiega wnikaniu powietrza pomiędzy płyty ocieplania i ścianę. Stanowi również barierę przed gryzoniami oraz owadami. Należy pamiętać również o odpowiednim nakładaniu kleju oraz uzupełnieniu szpar, które przekraczają 2 mm. Niewielkie ubytki trzeba uzupełnić styropianem lub ewentualnie pianką niskoprężną. Bardzo ważnym elementem jest również nałożenie zaprawy klejowej i zatopienie w niej siatki z włókna szklanego. To ta warstwa stanowi podłoże pod tynk.

Czy warto ocieplić dom za pomocą styropianu?

Celem termoizolacji jest stworzenie wokół domu bariery uniemożliwiającej utratę ciepła w zimny dzień, a w gorący zmniejszenie ilości ciepła docierającego do jego wnętrza. Ocieplenie domu jest bardzo ważnym elementem, dzięki któremu dom stanie się energooszczędny i wygodny.

Termoizolacja domu działa jak parasol przeciwsłoneczny latem i kurtka puchowa w zimniejsze dni. W okresach letnich dach oraz cały dom wystawiony jest na działanie wysokich temperatur, przez co bardzo szybko się nagrzewa. Staje się gorący i gdyby nie termoizolacja we wnętrzu domu, również byłaby istna sauna. Jeżeli chodzi o okresy zimniejsze, jak jesień i zima, to ciepło które emitowane jest z domu, pochłaniane jest przez dach i ściany, a następnie wyprowadzane na zewnątrz budynku. Jeżeli dom będzie w sposób odpowiedni docieplony, to można uniknąć wyżej wspomnianej utraty ciepła.

Udostępnij