kolombus.pl

Blog tematyczny z zakresu domu, ogrodu i lifestyle.

Dom

Na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu systemu kominowego?

Na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu systemu kominowego?

Na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu systemu kominowego?

W dzisiejszym nowoczesnym budownictwie coraz większą popularność zdobywają systemy kominowe, które charakteryzują się znacznie prostszą konstrukcją w porównaniu do tradycyjnych, murowanych kominów. Na rynku dostępnych jest wiele firm oferujących różnorodne rozwiązania tego typu. W niniejszym artykule udzielamy wskazówek dotyczących wyboru systemów kominowych dostępnych np. na stronie Pekabet, które będą służyć przez długie lata. Zachęcamy do zapoznania się z treścią.

Odpowiednie elementy systemu kominowego

Elementy składowe systemu kominowego mogą być zróżnicowane. W teorii do zapewnienia prawidłowego działania potrzebujemy rur ceramicznych, masy uszczelniającej do rur, pustaka, dwóch trójników – jeden służącego do odprowadzania spalin, a drugiego do czyszczenia, oraz drzwiczek do dostępu podczas czyszczenia. Niektóre systemy prezentują się kompletnie na pierwszy rzut oka, ale tutaj pojawia się pewne „ale”.

Dodatkowo warto posiadać odskraplacz, który zbiera i odprowadza skropliny, powstające często przy spalaniu paliw o podwyższonej wilgotności, kratki wentylacyjne (górną i dolną), sznur dylatacyjny do zabezpieczenia trójnika odprowadzającego spaliny, oraz płytę czołową. Zakończenie komina w postaci stożka i daszka jest także ważne. Drobne, ale istotne akcesoria ułatwiające pracę to różnego rodzaju szablony murarskie oraz dokładna instrukcja montażu.

System kominowy – jakie jego rodzaje można wyróżnić

Poszukując odpowiedniego systemu kominowego dla wybranego budynku, warto mieć na względzie różne rodzaje takiego rozwiązania dostępne na rynku. Wyróżniamy między innymi:

  1. Uniwersalny komin: Uniwersalne i praktyczne rozwiązanie, pasujące zasadniczo do każdego rodzaju kotła centralnego ogrzewania, z wyjątkiem kotłów z zamkniętą komorą spalania. Kominy uniwersalne są odporne na temperatury do 400 stopni Celsjusza. Charakterystyczną cechą tych systemów jest warstwa izolacyjna z wełny mineralnej pomiędzy obudową a wkładem, pełniąca funkcję izolatora.

  2. Komin do kotła na paliwo stałe: Przeznaczony do współpracy z kotłami na centralne ogrzewanie zasilane węglem, biomasą oraz kominkami z otwartym paleniskiem. Ten rodzaj systemu kominowego odprowadza suche spaliny o temperaturze od 200 do 600 stopni Celsjusza.

  3. Komin dwuprzewodowy (powietrzno-spalinowy): Przystosowany do kotłów z zamkniętą komorą spalania, utrzymujących temperaturę spalin poniżej 200 stopni Celsjusza.

To, jaki konkretnie rodzaj systemu kominowego wybierzemy, zależy w dużej mierze od naszych indywidualnych potrzeb. Taką decyzję warto skonsultować z odpowiednim fachowcem.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij